Arama sonuçlarınız

Yurt Seçiminde Dikkat Edin

Gönderen ogrenciozel üzerinde 19/12/2018
| 0

Üniversiteyi kazanan öğrencileri ve ailelerini ilgilendiren konulardan birisi de gideceği üniversiteye yakın bir çevrede konaklayacağı yeri seçmektir. Konaklama yeri olarak özel yurt, apart, kiralık ev, devlet yurdu, pansiyon, rezidans veya öğrenci evi gibi birçok öğrenci konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu seçeneklerden birisi olan özel öğrenci yurtları içinde, doğru yurt seçimi önemli konulardan birisidir.

Daha önce hiç bilmediği bir il veya ilçede, ilk kez evinden uzakta yaşamaya başlayacak öğrenciler istedikleri özelliklere sahip, güvenilir ve rahat yaşam ortamı sunan bir yurt bulmak için uğraşıyor.

Aşağıda özel yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları yer almaktadır.

1. Özel Yurtların, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı ve standartlara uygun olması önemlidir. Onaylı Yurt Belgesini Mutlaka Görün. Özellikle seçtiğiniz yurt ile yapılacak yıllık sözleşmeyi çok iyi bir şekilde okuyarak imzalamanız gereklidir.

2. Sadece fiyata bakıp karar vermeyin. Bazı işletmelerin fiyatları uygun görülebilir fakat ay sonunda sizden elektrik, su, yemek, servis, internet ve benzeri hizmet ücretlerini istediklerinde mağdur duruma düşebilirsiniz. Sözleşme imzalamadan önce hangi hizmetlerin ücrete dahil olduğunu öğrenin.

3. Bir yurtta önceki dönemden kalmaya devam eden öğrenci sayısı çok ise, o yurttan memnun olduklarını belirtir.

4. Yurt binasının öğrencilerin kullanımı açısından uygun olup olmadığına bakın, deprem yönetmeliğine uygunluk belgesini sorun.

5. Odaların aydınlık ve havadar olmasına dikkat edin. Herhangi bir rahatsızlığı olan öğrencilerin tek kişilik oda yerine arkadaşlarıyla kalabileceği çok kişilik oda tercih etmesi uygun olabilir. Başına bir şey gelirse, hiç olmazsa arkadaşlarından birisi ona yardım edebilir.

6. Bir güvenlik sistemi olmasına dikkat edin. Özellikle giriş çıkış güvenliği ile bina çevre güvenliği olup olmadığına bakın.

7. Kış dönemi için de kalorifer ve klima hizmetleri ile ilgili bilgi alın, bina ısınma sistemini ve izolasyonunu kontrol edin.

8. Yangın merdiveni ve yangın önlemleri var mı kontrol edin.

9. Sağlık hizmeti konusunda önlemler alınmış mı sorun.

10. Seçtiğiniz yurdun çalışma ortamlarına dikkat edin. Ders çalışma ortamı ve ortak alanlar önemlidir. Oda, özel etüt odaları, kantin ya da dinlenme odaları gibi sosyal mekanların öğrenciler düşünülerek ve onların ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmiş olması gereklidir. Odalarda her öğrenci için bir çalışma masası var mı, yoksa birkaç öğrenci aynı masayı mı paylaşacak, çalışma salonları yeterli donatıya sahip ve ferah mı, öğrencilerin dinlenebilecekleri sosyal mekanlar oluşturulmuş mu diye araştırılmalıdır.

11. Eğer yurtta yemek hizmeti var ise, yemekhanesini mutlaka görün. Yemekler dışarıdan gelecekse de bu hizmetin nereden sağlandığı ve gıda yönetmeliğine uygun olup olmadığını araştırın.

12. Yurdun, eğitim göreceğiniz üniversite yerleşkesine ve şehrin merkezi noktalarına olan uzaklığına dikkat edin. Yurdunuz kampüse veya şehir merkezine uzaktaysa, servis imkanı olup olmadığını öğrenin.

13. Yurtta yaşam, sadece kalacağınız oda veya ders çalışacağınız alanlardan ibaret değildir. Dinlenme odaları, kantin veya arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirebileceğiniz sosyal alanlar da oldukça önemlidir. Yurtta daha keyifli zaman geçirebilmek için bu konuda beklentilerinizin karşılanması gerekmektedir.

14. Öğrenciler, kalacakları odayı mutlaka önceden görerek belirlemeli, bu seçimi yurt görevlilerine bırakmamalıdır.

15. Odaların kaç günde bir temizlendiğinin ve yeterli temizlik personelinin olup olmadığının soruşturulması gerekir. Her yurt, çalıştırdığı sigortalı elemanlarla ilgili bilgiler içeren resmi belgeyi (Sigortalı Hizmet Listesi) herkes tarafından görülebilecek bir yere asmak zorundadır. SGK Tarafından onaylanan bu listede çalışan sayısına (özellikle temizlik, güvenlik ve nöbet hizmetleri konusunda) bakılarak da, yurt hakkında bir fikir edinilebilir.

16. Doğru bir yurt tercihiniz öğrencilik hayatınıza renkli anılar kazandırması açısından önem arzetmektedir. Veliler ve öğrenciler, özellikle ilk yılını güvenli ve rahat geçirecekleri bir yurt tercih etmektedirler.

17. Yurdun, gideceğiniz üniversiteye ya da merkezi noktalara servis hizmeti yoksa, yurdun bulunduğu yerin, kampüs, gar, terminal ve/veya iskeleye olan uzaklığına dikkat edilmeli.

İlanları Karşılaştır